Karta graficzna – 3Dfx Voodoo 3500 TV

OCEŃ ARTYKUŁ:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
410 views
Karta graficzna – 3Dfx Voodoo 3500 TV

Czy pamiętacie kiedy na rynku pojawił się pierwszy akcelerator (z prawdziwego zdarzenia)?
Było to dosyć dawno, ale jedno jest pewne, było to VooDoo opracowane przez firmę 3Dfx Interactive. Pojawienie się tego akceleratora wywołało niemałe zamieszanie na rynku komputerowym. Minęło już jednak kilka lat, czas przyniósł zmiany…
Firma 3Dfx Inc. połączyła się z firmą STB, co zaowocowało nowymi modelami na naszym rynku. Jednym z takich modeli jest ciekawa pozycja jaką stanowi bezsprzecznie VooDoo 3500 TV.
Jak napisałem wyżej jest to ciekawa pozycja – dlaczego? A to dlatego, że VooDoo 3500 TV skupia w sobie maksymalną ilość potrzebnych każdemu użytkownikowi rozwiązań. To nie jest tylko akcelerator, który sprawia iż nasze gry są bajecznie kolorowe. To także karta graficzna, tuner telewizyjny, karta wspomagająca wyświetlanie filmów DVD, a także co jest chyba najbardziej pasjonujące i ciekawe- małe studio filmowe. I co wy na to? Odpowiedzmy sobie na proste pytanie: Ile jest tak naprawdę kart, które łączą w sobie aż tyle rozmaitości? Ja mógłbym doliczyć się dwóch – ATI All-in-Wonder Pro i Matrox Marvel. Jak więc widać 3Dfx/STB rozszerzyło znacznie ofertę możliwości dostępnych w swoich produktach.
Oprócz tego, że karta jest naszpikowana elektroniką, to jeszcze dodatkowo w komplecie jest bardzo bogate oprogramowanie, w skład którego wchodzą:

 • Sterowniki do karty
 • Gra Unreal
 • MiniGL
 • Oprogramowanie do obsłygi tunera TV
 • DirectX 6.1
 • Softdekoder InderVideo WinDVD
 • Program do obróbki wideo firmy Ulead Systems VideoStudio 3.0
 • Dodatkowe narzędzia (katalog Tools)
 • oraz złącze wraz z przewodem, które – szczerze mówiąc – wywarło na mnie największe wrażenie, jeśli chodzi o sprawy konstrukcyjne. Zastosowane złącze pozwala na podłączenie tylko kabla wchodzącego w zestaw. Żaden przewód bezpośrednio od monitora nie będzie pasował do złącza na karcie. Natomiast dzięki temu kablowi mamy następujące możliwości: Możemy podłączyć monitor oraz
  na końcu przewodu znajduje się złącze w kształcie pompki nożnej, które ma w sobie 4 wejścia i 4 wyjścia. 2 z nich to wejście\wyjście dźwięku stereofonicznego, 1 złącze to wejście\wyjście Video oraz pozostały to wejście\wyjście S-Video. Jak wiadomo, jedna strona służy nam do wprowadzenia sygnału a druga to wyprowadzenia go do dodatkowych urządzeń.

  Karty graficzne same w sobie…

  Na początek zajmijmy się specyfikacją parametrów technicznych samej karty graficznej.
  Karta graficzna to jednocześnie akcelerator, która posiada wbudowane 16 MB pamięci SDRAM. Pamięci są taktowane 183 MHz, podobnie jak tzw. Graphic Core. Od razu nadmienię, że jest to znaczna poprawa jeśli chodzi o taktowanie pamięci. Poprzednie wersje VooDoo czyli 2000 oraz 3000 miały kości taktowane częstotliwością zegara kolejno 143 MHz i 166 MHz. To pozwala na szybsza pracę całego układu, co wiadomo odbija się jak najbardziej korzystnie we wszelkich operacjach graficznych.
  Karta posiada RAMDAC taktowany dosyć wysoką częstotliwością- bo aż 350 MHz, wpływa to korzystnie na dostępne rozdzielczości oraz odświeżanie obrazu w wybranych rozdzielczościach. Jednocześnie w przeciągu jednej sekundy chip potrafi przetworzyć aż 8 Milionów Trójkątów oraz 366 MegaTekseli.
  Jeśli chodzi zaś o rozdzielczość w 2-D, to maksymalna jaką może się karta pochwalić to 2046×1536 w 32-bitowym kolorze (czy ktoś z Was posiada monitor, który tą opcję umożliwi?). Dokładne zestawienie dostępnych rozdzielczości oraz odpowiadających im odświeżań prezentuję poniżej.

  Rozdzielczość Paleta kolorów
  256 65K 16,7M
  640×480 60-160 60-160 60-160
  800×600 60-160 60-160 60-160
  1024×768 60-120 60-120 60-120
  1152×864 60-120 60-120 60-120
  1280×1024 60-100 60-100 60-100
  1600×1024 60-85 60-85 60-85
  1600×1200 60-100 60-100 60-100
  1920×1080 60-85 60-85 60-85
  1920×1200 60-85 60-85 60-85
  1920×1440 60-75 60-75 60-75
  2046×1536 60-75 60-75 60-75

  To świadczy o tym, że mamy do czynienia z mocnym układem grafiki 2D/3D. I jest to prawda. Karta jest jedną z najszybszych na rynku, wyprzedza nawet swoich największych konkurentów. To za sprawą, po części, bardzo szybkich pamięci oraz samego głównego procesora graficznego.VooDoo 3500 współpracuje we wszystkich dostępnych trybach wyświetlania grafiki trójwymiarowej w systemie operacyjnym Windows 95/98. Mowa tu oczywiście o DirectX, Glide oraz OpenGL. Support dla tych trybów sprawia, że karta jest w pełni kompatybilna z ponad 500 grami, które zostały wydane wcześniej.
  Pisząc o funkcjach akceleratora nie sposób pominąć efektów, które karta jest w stanie wytworzyć. Do najbardziej zaawansowanych należą: Subpixel Accuracy, Point Sampling, Point Sampling z Mip-Mapping, Bilinear Filtering, Bilinear Filtering z Mip-Mapping, Trilinear Filtering, Specular Gouraud, Vertex Fog, Table Fog, Alpha Blending.
  Te i jeszcze inne efekty w zupełności wystarczą aby zadowolić każdego fana gier z mnóstwem efektów specjalnych.
  Bogate oprogramowanie dostarczane wraz z kartą umożliwia uaktywnienie funkcji, efektów nam potrzebnych oraz na wykorzystanie innych walorów karty VooDoo3500 TV. Ale o tym później.

  Karta i dodatkowo tuner TV…
  Tak jak napisałem wcześniej, karta to również tuner telewizyjny. Dzięki wbudowanemu tunerowi oraz programowi do jego obsługi posiadamy w prosty sposób telewizor. Program jest nie tylko stacją odbiorczą programów, ale również dzięki możliwości nagrywania sekwencji (capturing) służy nam jako magnetowid. Niestety wystąpiły pewne problemy jeśli chodzi o wybór systemu, w jakim nadawane są programy w każdym kraju. Były dostępne prawie wszystkie państwa w spisie (nawet Zimbabwe), ale nie doszukałem się Polski (!).
  Stacje telewizyjne można odbierać w dwojaki sposób: poprzez dołączoną antenę bądź kabel (tv kablowa). Udało się złapać kilkanaście stacji lecz bez dźwięku.
  Jedynym wyjściem jest ustawienie standardu PAL-D, który mniej więcej odpowiada standardowi używanemu w Polsce. Dodatkowym zabiegiem, który spowoduje iż wreszcie będziemy słyszeli dźwięk, jest podmiana pliku o nazwie: vpxtuner.dll, który znajduje się w następującej ścieżce: c:\windows\system na ten dostępny na naszej stronie (dział plików do pobrania). Wtedy możemy rozkoszować się nie tylko obrazem, ale również i dźwiękiem.
  Capturing przebiegł bez jakichkolwiek problemów. Plik nagrywany jest w formacie *.mpg, bądź *.avi. . Wybór należy do użytkownika Rozdzielczość nagranego filmu jest w miarę przyzwoita, a ilość klatek -25- zadowala każdego. Również użytkownik może zdecydować o tym czy w ciągu tygodnia komputer ma zapisać wybrane programy o podanej godzinie. Jest to funkcja znana z magnetowidu. Niestety w tym przypadku, komputer musi być włączony.
  Wprawdzie tuner z możliwością nagrywania nie jest zbyt profesjonalnym narzędziem, ale wystarcza do mniej zaawansowanych operacji.

  VooDoo 3500 TV wspomaga wyświetlanie filmów DVD

  VooDoo 3500 TV służy nam również jako urządzenie, które wspomaga wyświetlanie filmów DVD. Jedyną wadą karty jest brak takiej cechy jak „Motion Compensation Hardware” (kompensacja ruchu). Ale bez tego karta radzi sobie całkiem nieźle, jeśli chodzi o support dla DVD. Oczywiście nie jest to dekoder DVD, filmy oglądamy za pomocą dołączonego do zestawu softdekodera InterVideo WinDVD. Softdekoder prawie nie ustępuje takiemu znanemu programowi jak PowerDVD. Jest zaopatrzony w sporą ilość funkcji jak: wybór systemu nagłośnienia – od 2 głośników do DOLBY SURROUND, wybór sekwencji filmu (chapters), możliwość zmiany regionu w trakcie działania programu (5 dostępnych zmian) oraz dodatkowe zmiany dotyczące parametrów obrazu.
  Obsługa programu nie sprawia żadnych kłopotów nawet nowicjuszowi, co stanowi o jego konkurencyjności.

  Czy marzyłeś o małym studiu filmowym w swoim domu ? VooDoo 3500 daje Ci tą szansę…
  To za sprawą bardzo bogato wyposażonego programu firmy Ulead Systems Inc. pt. VideoStudio 3.0
  Podobnie jak w tunerze, możemy nagrywać na bieżąco sygnał telewizyjny dostarczany za pomocą wejść Video-In (S-Video, Composite) lub dołączonej anteny. To co sprawiło mi największą radość to bogaty zestaw funkcji, których brakuje w innych programach o podobnym pokroju. Możemy nagrywać obraz połączony z dźwiękiem lub bez jednocześnie kompresując go do formatu, który uznamy za słuszny – a jest tych formatów sporo – od *.AVI poprzez *.MPEG-1 do MPEG-2 i to dla systemu NTSC i PAL. Przechwycony obraz zapisujemy również do statycznego obrazka.
  Sprawa przechwytywania obrazu za pomocą tego programu nie należy do trudnych, ale trzeba trochę tę sztukę poćwiczyć. Z początku każdy zapewne pogubi się w dostępnych funkcjach, bo jest ich sporo, ale z biegiem czasu można to opanować.
  Na tym zabawa się jednak nie kończy… Program pozwala również na nazwanie naszego projektu filmowego, a także na dogranie odgłosów i własnej muzyki napisanej np. specjalnie na potrzebę naszego projektu. Wszystkie modyfikacje wykonujemy na podanym pasku u dołu programu, który jest ścieżką naszego pomysłu. Po zabiegach kosmetycznych film jest gotowy i możemy go zapisać na dysk. Opisałem to bardzo pobieżnie, ale to dlatego żebyście sami sprawdzili jaka to frajda stworzyć swój własny film, przerobiony z nagrania z kamery wideo.
  Czysta frajda!

  Na koniec, przedstawię w poniższej kolumnie najważniejsze dane i cechy karty VooDoo 3500 TV:

 • chip graficzny VooDoo 3 taktowany 183 MHz
 • 16 MB SDRAM taktowanych 183 MHz
 • 128 bitowa szyna danych
 • pełen support 3D dla Win95/98 tzn. Direct3D, OpenGL, Glide
 • karta oparta na architekturze AGPx2
 • 8 milionów trójkątów/s
 • 366 Megatexeli/s
 • RAMDAC 350 MHz
 • 16-bitowy Z-bufer
 • maksymalna rozdzielczość w 2D -2046×1536 w 32-bit
 • odświeżanie 60-160 Hz
 • obsługa zaawansowanych efektów 3D, takich jak: Subpixel Accuracy, Point Sampling, Point Sampling z Mip-Mapping, Bilinear Filtering, Bilinear Filtering z Mip-Mapping, Trilinear Filtering, Specular Gouraud, Vertex Fog, Table Fog, Alpha Blending
 • wejście/ wyjście Video (za pomocą S-Video i Composite)
 • wejście/wyjście stereo
 • wspomaganie wyświetlania filmów DVD
 • tuner TV
 • Podsumowanie:
  Jak zwykle kupno karty zależy od przeznaczenia, jak zresztą wszystko na świecie. Jeżeli naprawdę potrzebujecie takiego kombajnu, to jest to pozycja dosyć ciekawa dla osoby, która chce skupić na karcie wszystkie możliwe funkcjonalności. Jeżeli jednak nie potrzebujesz takiej bądź co bądź drogiej multimedialnej zabawki to lepiej odpuść sobie.
  Jeszcze raz podkreślę, jest to wspaniała karta dla osób które wiedzą, że będą chciały w przyszłości rozbudować swój komputer o dodatkowe urządzenia. Ten model VooDoo oprócz swojej magicznej mocy, potrafi sprostać sporej ilości wymagań niektórych wybrednych użytkowników. Drogi użytkowniku wybór należy do Ciebie, ja jednak napiszę szczerze, że spotkanie z tą wersją VooDoo, to była istna przyjemność…

  Kartę VooDoo 3500 TV dostarczyła do testów firma TCH Components Sp. z o.o.